Uncategorized

AMERIKA ODVODI SRPSKU DECU

15. 5. 2025.

Srpska odbojka se suočava sa problemom. Koliko će on biti veliki, pokazaće vreme, ali već se vidi da neće biti lako izboriti se. I ne samo srpska, već i ona koja se igra u svim zemljama gde se igra dobra odbojka u mlađim uzrastnim kategorijama. Šta se dogodilo…

Naime, američki univerziteti su od ove godine počeli da izdvajaju ogromne svote dolara kako bi na iste privukla decu koja dobro znaju da igraju odbojku, a i žele da studiraju „preko bare“. Bilo je toga i ranije, ali je novac bio strogo zabranjen i tada se u Ameriku išlo prvenstveno radi školovanja. Bilo je devojaka različitog nivoa (vrlo često skromnog) odbojkaškog znanja, kojima je sport bio odskočna daska do diplome. A one najbolje bi uvek ostajale ovde, igrale u Srbiji, sticale znanje i nastavljale karijeru u evropskim klubovima. Kako je novac „ušao“ na univerzitete širom Amerike, tako su se „dosetili“ da, shodno tome da nemaju baš najbolju odbojku tog uzrasta, počnu sa „legalnim otimanjem“ talenata širom sveta, prevashodno iz zemalja koji imaju talentovane mlađe kategorije. A Srbija je po tome poznata.

Zimus je „preko bare“ otišla Lana Mijačić, a kako se bližio kraj Superlige Srbije, ponude su dobijale i ostale igračice tog uzrasta, članice juniorske reprezentacije Srbije, Simona Mateska, Đurđa Stanojević, Sonja Danilović, Mina Stanojević, Teodora Kričković, ali i godinu dana starija Iva Šućurović. One su odmah prihvatile pozive i od naredne sezone će igrati na univerzitetima širom Amerike.

Ponude su nešto kasnije poslate i Milici Vidačić, Kseniji Tomić, koje su takođe prihvatile iste, a u tom društvu su i manje poznate Jovana Antić, Emilija Arsić, Sara Marinković… I to nije sve, a to je sve samo iz ekipa Superlige Srbije. Za sada jedina koja je rekla da je Amerika ne zanima je Ana Mihajlović.

Cifre se kreću od 60 do 100 hiljada dolara GODIŠNJE!!! To je novac koji u Srbiji gotovo da niko nema. Doduše to je bruto iznos od koga treba da se odbije porez, ali i suma koja se daje posredniku. I to se sve pomnoži sa četiri (godine), koliko traje studiranje. Da će im biti lako, neće. Jer shodno svemu, kažu bolje upućeni, moraju da budu „vojnici“ i da se pridržavaju striktnih pravila i propisa (recimo trening od 6,30 pre jutarnje nastave, potom nastava, pauza, popodnevna predavanja, večernji treninzi) kao i da postoji mogućnost da zbog loših ocena budu „blokirane“ zabranom treninga. I kako isti pričaju, nema prekidanja studija. Ili ukoliko do toga dođe – „sve se vraća, sve se plaća“.

I dok se one budu borile da se što bolje priviknu, klubovi u kojima su one igrale dolaze u problem jer neće imati dovoljan broj igračica, a sasvim je sigurno da će se u toj situaciji pojaviti starije odbojkašice, neko će reći „sumnjivog kvaliteta“, koje bi da se vrate iz „nekih inostranstava“, obično precenjujući svoje mogućnosti.

Šta je rešenje… Nema ga, za sada, s obzirom da devojkama (i momcima), niko ne može da zabrani da idu na školovanje. A ceo svet će morati da se navikne na odliv talenata pod istim uslovima. Trebalo bi da sednu čelnici FIVB i Asocijacije američih univerziteta, da se dogovore, kako bi klubovi dobili bar određeno obeštećenje, jer mnoge devojke su pod ugovorima (koji u ovom slučaju nisu prepreka za odlazak).

Da li će do tih razgovora doći, kada i koliko će devojaka širom sveta otići prethodno u Ameriku…

 

Bez zamrzavanja

Ono što je jako zanimljivo i na čemu treba  posebno raditi, jeste činjenica da se važeći ugovori ne „zamrzavaju“. Šta to znači…

Ukoliko igrač ima ugovor sa klubom na još recimo dve godine i ode u Ameriku, isti mu ističe za toliko vremena i postaje slobodan. Bez ikakve obaveze prema klubu koji mu je pružio šansu da se dokaže i skrene pažnju na sebe od strane američkih skauta.

 

Ko će na Svetsko prvenstvo

Juniorke Srbije su prošle godine obezbedile plasman na Svetsko prvenstvo koje se igra u prvoj polovini avgusta. Nekako najčešće početkom istog meseca počinje „okupljanje“ na univerzitetima, što bi vrlo lako moglo da znači i da se veliki broj njih koje odu „preko“, ne odazovu pozivu selektora.

 

Petorka Obilića

Pored devojaka koje su igrale Superligu Srbije, veliki je broj i onih koje su spakovale stvari za Ameriku a iz klubova su nižeg ranga.

Sestre Petković, kćerke zlatnog oca iz Sidneja, Veljka, odavno su „draftvovane“, baš kao i čak pet odbojkašica Obilića, koji je igrao treći rang takmičenja u prethodnoj sezoni, Lana Gomilanović, Ivana Cvetković, Jana Šalipur, Dunja Ivanović i Una Grbić, takođe od slavnog oca, Vladimira.