Aktuelnosti

SP 2022. – ITALIJANI NA KROVU SVETA

11. 9. 2022.

Tituli šampiona Evrope, odbojkaši Italije dodali su i onu mnogo vredniju. Oni su definitivno najbolji tim na planeti, a to su dokazali na tek okončanom Svetskom prvenstvu gde su u finalnom meču bili bolji od domaćina Poljske u četiri seta. Iako su gubili u startu meča, “azuri” su bili ti koji su se sve pitali. Naime, posle odlično odigranog većeg dela prvog seta, pred sam kraj, naglo su pali i dozvolili reprezentaciji koju vodi Nikola Grbić, da serijom od 8:1 osvoje taj deo igre. Mnogi bi posle takvog “prepuštanja” seta protivniku, pali, ali ne i momci koje je selektirao Ferdinando De Đorđi, inače pre par godina i sam na klupi Poljaka (sa kojima nije postigao željene rezultate i ubrzo je smenjen).

Italijani su vrlo brzo vratili igru, nisu se obazirali na podršku domaćim odbojkašima, kojima je sa tribina dvorane u Katovicama “vetar u leđa” davalo 10 hiljada njihovih pristalica, već su samo nastavili gde su stali krajem prvog seta. Imali su žestok otpor tada još aktuelnog šampiona sveta, ali su pokazali da su i te kako spremni da ih odatle smene. Ni jedan od naredna tri seta nije imao neizvesnu završnicu, što govori koliko su zasluženo prigrlili veliki pehar i osvojili zlatne medalje. Poljaci su srebrni, a bronzana je selekciaj Brazila, koja je bila uspešnija od Slovenije.